tengerçöpük*

"...bu azim ve çaba gelecek nesiller için bir gayret örneği olsun... bu yola özel bir örnek vermiş olan genç hekim süreyya ülkeri bu bakımdan da kutlamak isterim."

ord. prof. dr. bilmemkim

"yorulma bilmez dil ülkücüsü, genç doktorumuz süreyya ülkerin şu yapıtı...imrenilecek bir emek ürünüdür... dr. süreya ülker, adını şimdiden hekimlik tarihine geçirmiştir."

TDK öncel genel bişiysi

"bundan sonra hekimlik alanında yazarlara... düşen görev... süreyya ülkerin sözlüğüne başvurarak türkçe karşılığını bulmak...tır."

prof. dr. bilmemkim

"ben, bu çalışmaları ile, kendisini şemsettin sami... vb ünlü sözlükçülerin arasında görmekle abartma yapmıyorum... ülker'in bu güzel çalışması, atatürk'ün... görüşü doğrultusunda olmasından ötürü de ayrı bir değer kazanmaktadır. "

ışınbilim uzmanı bilmemkim

elimde bi tıp terimleri sözlüğü var. bu cümleler de sözlüğün arkasında yazıyo. öyle kara kaplı falan değil. küçük bi cep sözlüğü. kapağında "tıp öğrenimini kolaylaştıran sözlük" yazmasa bu yazıda bahsi bile geçmezdi. bu sözlük bende belki bi 3 yıldır duruyo. arada bu yazıları okumuş gülmüştüm merak da etmiştim bu kadın bi sözlükle ne yapmış olabilir bu kadar diye. arada açıp sözlüğü, aradığım hiç bi sözcüğün anlamını bulamayıp kapamıştım. neyse. cümle aralarındaki ... lar hakkında yorum yapmiicam zaten. ama ordinaryus falan diyo yani. bugün araştırasım tuttu. bu kadının sırrını çözmeliyim dedim. ama araştırmam uzun sürmedi.
kondom kelimesinin türkçe karşılığı sevgili vebihamdik okurları tam olarak kamışlık. molalitas ise yoğnamsallık anlamına geliyo.
molar (konsantrasyon birimidir.) toptancı demek.
hiyatus hernisi geçit kavlıcı.
phlegmasia alba dolens ne demek ? diyelim sınavdasınız. sınavda phlegmasia alba dolens le ilgili bi soru çıktı. hoca da bi an anfiden çıkıverdi. yaşasın! panik halinde açtınız sözlüğünüzü. anlamı şu: sızlak akyangı. türkü adı gibi.
bugünkü yazımızın mesajı da şu. ilim irfanla para kazanma hırsı bi arada yürümez. ordinaryussanız bi ağırlığınız olmalıdır vee uzatamıyosanız yazınızı derhal kesmelisinizdir.

* bu da clostiridium bakterisinin türkçe adıymış.

estafirildak, 03.01.2005