Mühim bence

Günümüz çağdaş toplumlarında bireylerin en önemli sıkıntısı şüphesiz ki hangi kasadaki kuyruğun daha önce biteceğidir. Sırf bu yüzden gençlerimize ortaöğrenim hayatları süresince hep olasılık, analitik geometri, "Okuduğumuzu anladık mı? Cevap verelim.", iklimin sümüklü böceklerin sümük yapısı üzerine etkileri konuları üstüne basa basa öğretilir. Ben de günümüz çağdaş toplumu bireyi olduğum için liseyi bitirdiğimde en çabuk bitecek kuyruğun tespiti üzerine yeterince donanıma sahip olduğumu düşünmüştüm.

Ancak, torba içinden kırmızı bilye çekebilme kabiliyetim, olmadı çekebileceğimin farkında oluşum, yılmadan torbaya kolumu sokuşumdaki vakur tavrım başka bi yerde zaten pek, ama marketlerde asla, işime yaramadı. Elimde pizza, çubuk, susamlı çubuk, balık, as kraker dolu alışveriş tenekesiyle kasaya yaklaşırken, sigaramı isterken hebelememe gayretim ve ben aynı anda hep hangi kuyruk daha kısa sürede bitecek kıvrınışları içersindeydik. Yenilmemek için çok çok ince hesaplar türettik. Çok bilinmeyenleri denklemler çözdük. Hangi kredi kartından tahsisin daha hızlı gerçekleştirildiği, bir kasiyerin yaş ve cinsiyet oranına göre ücretini ödeyen müşteriyle kolay gelsin iyi günler faslını geçiştiriş kabiliyeti, kasadan ürünlerin geçiş hızı, müşterilerin alışveriş sepetlerindeki doluluk oranları, sepetlerin içindeki okunamayan barkodlu ürünlerin saptanması işlemi, 'az dolu sepetli çok müşterili kasada mı yoksa çok dolu sepetli az müşterili kasada mı?' işlemin daha uzun sürdüğünün hesaplanması gibi çetrefilli hesaplarımın sonucunda yanaştım hep en muazzam kasanın sıra ucuna.

Fakat olmadı. 90 lık teyzeler ellerinde sadece ekmekleriyle, çağğdaş ev hanımları garnitür çeşitleriyle göbekli beyfendiler rakı şişeleriyle, yakışıklı bay öğrenci arkadaşlarım hamburger köfteleri, cips ve kolalarıyla marketi huzur içersinde terkederken ben hep çiklet alsam mı beklerken ama yok almiim kavgası içindeydim. Onları asla kıskanmadım. Yerlerinde olmak istemedim tabi. Ben bu estafirildak halimle, bi kerecik olsun hesaplarımın doğru sonuç verebildiğini görmek istedim. Bi kerecik olsun yan kasada benimle aynı anda kuyruğa girmiş şişman bayanı tam geçeceğim sıra, önümdeki kadının parası çıkışsın geçip gitsin, çocuğu birdenbire süprüz yumurtaaaaağ diye böğürmeye başlamasın istedim. Kasiyerin fiş rulosu sıra tam bendeyken bitmesin veya telefon çalıp asla oralarda bulunmayan bir market görevlisine ulaşılmaya çalışılmasın, yeni bi sigara paketinin sigara kutusuna yerleştirilmesi gerekmesin istedim. Kasiyer benim pizza krakerlerimin ilkini kasadan geçirirken kuul tavrımla etrafıma baktığımda marketin zaten artık bomboş olduğunu, diğer kasiyerlerin çoktan sohbet etmeye başladığını dehşetle fark etmiim istedim. Sadece istedim.

estafirildak, 08.09.2004