ben de arif susam olucam

estafirildak yine uyuyamayarak yataktan kalksın. evet, o estafirildak. ben değilim. ben çok sıkıldım estafirildak olmaktan. o olsun. uyuyamamış çünkü aşağıda bi grup velet karları yuvarlayıp göbek ve kafa yapıyo. bunu yaparken bağırıp duruyo. şekil verilebilen başka hangi icadı gördüğünde insan derhal göbek ve kafa yapar? siz hiç pasta hamuruyla göbek ve kafa yaptınız mı? peki seramik hamuruyla? peki bildiğimiz çamurla? peki sümüğünüzle? peki macun silgilerle? işte bi tek bu beyaz şeyleri gören insan derhal göbek ve kafa yapıyo. bunun açıklanabilir bi tarafı yok. deli işi. sanırım çocuklar bu yüzden çığlık atıyodur. yani ortada bi kompozisyon var. kompozisyonun olduğu yerde kompozisyon bütünlüğü de olmalı. deli işi bişi yapıyosanız histerik çığlıklar atmak zorundasınız. çocuklar zorunda. siz değilsiniz. atmayın.

ne diyodum? estafirildak ben değilim. o. o da mesela geçenlerde otobüste arkamda oturan ve bi buçuk saat boyunca telefonda sözlüsüyle kavga eden kızcağız olsun. ayrılsın sözlüsünden. kimseye o kadar uzun süre niye 5 dakika geç kaldığının hesabını vermesin. hadi canım byee desin. benim gibi yaşasın. estafirildak olmak hayatın jokeri olsun. zorda kalınca herkes estafirildak olsun. ama önce o kız olsun. aşağıdaki veletlere kızarak yatağından doğrulsun. sigara paketine uzansın. paket boş olsun. yastığının altından tabancayı alsın. pencereyi açsın. önce kardanadamın kafasını uçursun. çocukların üzerine karlar sıçrasın. sonra çocuklardan birisinin kafasını uçursun. kardanadamın üzerine kanlar sıçrasın. tabancasının namlusuna üflesin. bu kadar basit bi hareketle meydana getirdiği muazzam manzarayı izlesin. ebru sanatına 25 metre mesafeden yaptığı katkıyla gurur duysun. pantolonunu ve montunu giysin. ayakkabıların bağcıklarını içine soksun. bakkaldan bi paket sigara alsın. eve dönsün. kahvesini yapsın. sigarasını yaksın. bilgisayarının başına geçsin. bu sırada polisler yolda olsun. estafirildak vesaire'deki siteleri seçerek dolaşmaya başlarken polisler kapının önüne gelsin. estafirildak 5. sitedeyken polisler karşı komşunun kapısını çalsın. "pardon bi ateş edilmişti de çocukların kafasına düşmüş hehe" desin irice polis memuru. karşı komşu "yok burdan diil" desin. polisler de "ha afedersiniz" diyip karakola dönsün ve komserin ertesi gün sünnet olacak oğluna ne takacaklarını konuşsun. estafirildak bilgisayarın başında uyuyakalsın. aklından sözlüsü, düğün hazırlıkları, kaynanası, yaşayacakları boktan ev, kuracakları çirkin yuva, ertesi sene doğuracağı embesil çocuk, işyeri, iş arkadaşları, emekliliği; hepsi bi anda yok olsun. hayatının en huzurlu uykusuna gömülsün.

sonra mesela marketin kasasındaki şişman hatun olsun bi gün estafirildak. sabah biraz geç kalksın ve kendisine patates kızartsın. ne kadar yerse yesin şişmanlamasın. kendisine kocaman bi pasta yapsın. çay koysun. televizyonun karşısına geçsin. akşama kadar serap ezgüyle seda sayan arasında gidip gelsin. ertesi gün arkadaşlarını çağırsın. makyaj malzemelerinden konuşsunlar. hangi rimelin kendisine yakışacağı konusunda tavsiyeler alsın. bi de kıyafetlerden konuşsunlar. hangi alışveriş merkezine hangi kazağın, paltonun, ceketin hangi rengi gelmiş, hepsini öğrensin. bi ara arka odaya geçsin. yastığın altından tabancayı alsın. arkadaşlarının alınlarına doğrultsun. hepsini öldürsün. çantalarındaki paraları toplasın. kredi kartlarını alsın. takıları boyunlardan bileklerden kulaklardan parmaklardan çıkarsın. nonişleri banyoya taşısın. küvetin üzerinde ayak bilekleri ve boyunlarından tutarak sıksın. posaları klozete atsın. sifonu çeksin. küvete su tutsun. alışveriş merkezine gidip kendisine yakışan renkte bi rimel ve çantalarca yeni kıyafet alsın. eve dönsün. yeni kazaklarından birisi üstündeyken uyusun. arkadaşlarının aileleri kızlarının evden kaçtığını düşünsün. bildiğini yapsın desin. hiçbirisi polis falan aramasın.

estafirildak tam olarak böyle bişi olsun. yedek hayat olsun. insanlar bunaldığında puf desin ve hepsi birdenbire estafirildak olsun. tam benim kadar olsun. saçları bu uzunlukta, yüzleri bu büyüklükte olsun. kaçmak istedikleri yer estafirildak olsun. olmak istedikleri kişi estafirildak olsun. bakışları kıyısız bir deniz uzaklığı, beyinleri hep boş olsun.

estafirildak, 23.12.2005